czwartek, 1 sierpnia 2013

Pamiętam nie tylko dziś!

Pamiętam. Ale nie tylko o tym co się stało w sierpniu 1944 roku. Chciałabym uczcić pamięć Powstańców i wszystkich tych, którzy do Powstania nie dotrwali i tych, którzy chcieli walczyć, ale im z różnych względów nie było dane, przypomnieniem nie samego Powstania, ale tego o co walczyli. Popatrzcie ze mną na miasto, które jeszcze nie ma pojęcia co się z nim stanie, popatrzcie na ludzi, którzy chodzą zwyczajnie ulicami, szczęśliwi, załatwiający interesy, zakochani, zmartwieni zatopieni w tej zwyczajności, która niedługo zostanie im odebrana. Popatrzcie i pomyślcie, że być może wśród tych sfilmowanych ludzi są też ci, którzy potem za to miasto i cały kraj oddali życie. Popatrzmy i pochylmy głowy nad światem, który już nie istnieje a jedyną szansą na jego ocalenie jest pamięć nasza i naszych dzieci.


A to piosenka Magdy Umer o miłości do panny przedwojennej. Myślę, że o nich, tych dziewczętach z warkoczami, lokami i odwagą w sercach też należy pamiętać. Co więcej ja nie tylko wiem, że powinnam. Ja nie chcę o nich zapomnieć.

6 komentarzy:

 1. Dzisiaj widzę na poważnie. Pamiętać powinniśmy i uczyć tego dzieci również trzeba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Własnie ta pamięć jest najważniejsza, bo stanowi tym kim jesteśmy. I dlatego ciągłość tej pamięci jest tak istotna.

   Usuń
 2. Jest tylko jedna prawda
  Bez kłamstw wykrętnych, bez cienia:
  Prawda walczącej Warszawy,
  Prawda ludzkiego sumienia.

  Jest tylko jedna cena,
  Którą oznaczyć najprościej:
  Cena ludzkiego życia,
  Płacona za prawdę wolności.

  Jest tylko jedna droga
  Od krzywd daleka, od sporów:
  Droga uczciwych ludzi,
  Droga ludzkiego honoru.

  Nam niepotrzebne są słowa,
  Ani przemówień ton łzawy!
  Niech politycy szukają
  Sumienia w gruzach Warszawy,

  Niech odszukają tam wolność
  Dawno zgubioną w traktatach -
  My - dosyć mamy współczucia!
  Dosyć uśmiechów Piłata!

  Do świata Polska przesyła
  Apel tragiczny i krwawy:
  Honor ludzkości Historia
  Odmierzy Golgotą Warszawy.


  Chyba nic więcej nie muszę dodawać do słów tego wiersza…..
  Chwała BOHATEROM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo się cieszę, że pojawiają się notki o powstaniu warszawskim. Trzeba pamiętać, a przede wszystkim warto, bo to przepiękna historia. Tragiczna, ale piękna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się ciesze. Wczoraj słyszałam w jakimś programie,nie zatrzymał, że ktoś opowiadał, jak to w roku 90 zrobił eksperyment i sfilmował moment gdy w Warszawie 1 sierpnia zaczynają wyć syreny ogłaszając godzinę W. Ponoć wtedy nikt się nie zatrzymał. Teraz stają okazując szacunek wszyscy. A nawet jeżeli nie to większość. Dlatego im więcej w nas tej pamięci tym lepiej.

   Usuń