wtorek, 16 lipca 2019

Słów kilka o planach i o innych różnościach

Zacznę od tych innych. Otóż moi kochani jutro oficjalna premiera Antolki, choć wiem, że część z Was już ma książkę u siebie, część już przeczytała, część czeka aż doleci.
A ja chciałam jutro Was zaprosić do Wrocławia, do Empiku (Wrocław Renoma) na ulicy Świdnickiej 40 o godzinie 18:00. Będzie to pierwsze spotkanie, na którym będziemy rozmawiać o najnowszej powieści oraz o tym o czym tylko będziecie chcieli :) Kto mnie zna wie, że gaduła ze mnie nieziemska :)
Spotkań w tym roku ogólnie jest niewiele, ale za tydzień będzie jeszcze jedno w Łódzkiej Manufakturze, również w Empiku i również o 18:00.
Poza tym jak zwykle w środku lata u mnie zapanowały listopadowe chłody i za moment zacznie się grudzień. Powieść zimowa rządzi się swoimi prawami i właśnie się pisze. Na dowód, że mówię prawdę poniżej znajdziecie mały fragmencik.

A potem potem moi kochani jadę na urlop i ogłaszam wszem i wobec, że nie napiszę ani słowa (dobra, wiadomo, że kłamię) ale tak na serio zamierzam odpoczywać, leżeć, gapić się w niebo, podglądać ludzi i obserwować toczące się wokół mnie życie. I jeść pyszne sery i pić wino i  nagadać się z córką i grać z Tyśkiem w Talizman i w ogóle robić wszystko to na co będę miała ochotę. A z tym podglądactwem i obserwacją to trzymajcie kciuki żeby mi poszło jak najlepiej, bo w przyszłym roku i Wy będziecie czerpać z tego korzyści :) Obiecuję :) Tak, hmmm... To by było tyle w kwestii nie pracowania na urlopie :) Zamysł z góry skazany na niepowodzenie.
Ale tak jakoś samoistnie wrócił temat planów.
Uporządkuję to, jeżeli pozwolicie:
Antolka już jest :)
Powieść zimowa się pisze.
Potem jadę na wakacje i będę sobie układać w głowie powieść majową :)
A we wrześniu... We wrześniu nie będzie żadnej nowej powieści, bo chyba musiałabym zacząć pisać hurtowo ale za to dla tych, którzy czekają na "Wilczy Dwór" będę miała fragment do podczytania. A jedno mogę Wam zdradzić, będzie wstrząsający. Konstancja wróci z podróży, umęczona i ledwo żywa ale nie będzie jej dany wypoczynek i relaks. Zastanie w dworze makabrczną sytuację. To tak w ramach uspokojenia tych wszystkich, którzy podejrzewają, że już nigdy nie doczekają się kontynuacji :)
Potem będzie pisało się ostatnie już "Serce". Tytuł jeszcze nie znany, szczerze mówiąc nie wiem czy uda mi się jeszcze coś sensownego z sercem w tytule wymyślić :) Zobaczymy.
A zapomniałam o jeszcze jednym. Na początku przyszłego roku planowane jest wznowienie "Okna z widokiem".
No i znowu pokręciłam.
Najpierw będzie "Okno", potem "Serce".
A później powieść majowa.
A jeszcze później, w drugiej połowie roku zimowa. Coś mi chodzi po głowie, coś nastrojowego, klimatycznego ale zupełnie innego od dotychczasowych, ale jak na razie nie wybiegam zbytnio naprzód, bo nie chcę żeby mi się poplątało z tym co teraz piszę.
No i oczywiście w przyszłym roku, tak jak wielokrotnie wspominałam  pojawi się "Wilczy dwór". Nie wiem jeszcze w którym miesiącu (obawiam się, że jak tutaj zajrzy moja Pani Redaktor, to potem mnie zamorduje, jakbym nagle zniknęła to wiecie kogo pytać w pierwszej kolejności:) ).
Tak to wszystko poplątałam, że nie wiem czy się połapiecie :)

Tak czy inaczej starałam się ze wszystkich sił i bardzo proszę docenić chęci :)
Buziaki przesyłam i do zobaczenia! We Wrocławiu? W Łodzi? Kto przyjedzie?

A poniżej malutki fragmencik tej, która dopiero nabiera kształtów :)

Pucułowaty, niebieskooki chłopiec stał przed zamkniętą furtką, ściskając w rączce nieznacznie wymiętą kopertę. Piegowaty i nieco zadarty nosek miał zsiniały z zimna, czapka, zawadiacko nasunięta na jedno ucho sprawiała, że wyglądał czupurnie ale jednocześnie odsłaniała drugie, które było już solidnie zmarznięte.
Ale co zrobić. Coś za coś. Już dawno zauważył, że dorosłych rozczulała taka zadziorność. A tutaj gra była warta świeczki. Gość, który poprosił go o przekazanie listu wręczył mu dwudziestozłotowy banknot. Julek cały czas nie mógł uwierzyć w tak wielkie szczęście i co chwila sprawdzał, czy pieniądz na pewno jest w kieszeni kurtki. Był i szeleścił obiecująco w zmarzniętych palcach.
Jak dobrze pójdzie to może ta pani, której miał doręczyć list, też dorzuci coś od siebie – rozmarzył się. – Nawet piątka byłaby niezła. A gdyby dała dychę byłby prawdziwym szczęściarzem.
Ale żeby którakolwiek z tych fantazji mogła się ziścić przede wszystkim musiała się pojawić.
- Zwykle wraca koło piątej ale może się trochę spóźnić. To bardzo ważna wiadomość i naprawdę musi trafić we właściwe ręce. Poczekasz? – upewnił się facet wręczając mu kopertę.
- No przecież obiecałem. A ze mnie proszę pana jest solidna firma – odpowiedział poważnie.
Tak zwykle mówił jego tata gdy rozmawiał z potencjalnymi klientami i to zapewnienie zazwyczaj działało. Ale temu Julek w ogóle się nie dziwił. Już dawno zauważył, że jego ojciec miał w sobie coś takiego, co z miejsca przekonywało do niego ludzi. Po prostu, od czubka głowy aż do pięt był wcieleniem stabilności i pewności. Budził zaufanie. 
I Julek marzył, że gdy dorośnie będzie do niego podobny. Pewny siebie, zaradny i zawsze gotowy do tego żeby się wziąć z życiem za bary. 
Ale niestety. Nie zdążył dorosnąć a już na jego dziewięcioletnie barki spadł ogromny ciężar. Na początku jakoś lepiej sobie radził, ale teraz z dnia na dzień sytuacja coraz bardziej się komplikowała.
I znikąd pomocy – pomyślał ze smutkiem. – Jak tak dalej pójdzie będę musiał rzucić szkołę, a to na pewno nikomu nie wyjdzie na dobre – pociągnął nosem, ale gdy tylko poczuł, że coś drapie go w gardle podniósł głowę i zmusił się do dziarskiego uśmiechu.
Facet, który stał przed nim za nic nie mógł zauważyć, że Julek się smuci. Po pierwsze mógłby uznać go za mazgaja i poszukać kogoś innego do wykonania zadania, a po drugie nie wyglądał na kogoś, kto jest zainteresowany problemami innych. To nie był gość, któremu można by było się zwierzyć. A poza tym nawet gdyby był idealnym słuchaczem Julek doskonale wiedział, że nie może pisnąć o tym co go spotkało ani słówka. Za nic na świecie. Nie teraz.
Skoro wytrzymałem tyle to wytrzymam jeszcze trochę.
Ostatecznie bycie synem takiego ojca zobowiązuje – pomyślał usiłując odgonić od siebie poczucie beznadziejności i potwornego osamotnienia.
- Tak jak mówiłem, nie musi się pan martwić, dostarczę wszystko co trzeba, przekona się pan. Spokojna głowa – odchrząknął wypinając pierś obleczoną puchową kurtką.
Na całe szczęście drapanie w gardle, które zawsze było oznaką zbliżających się łez ustało, sytuacja została opanowana, a na twarzy mężczyzny od koperty pojawił się lekki uśmiech.
- Przekonałeś mnie, tak trzymaj. Takich ludzi nam potrzeba – poklepał go protekcjonalnie po ramieniu i nareszcie sobie poszedł.
Gdy zniknął za rogiem ulicy Julek odetchnął z ulgą. W tym gościu było coś, co mu się nie podobało. Niby elegancki, miły i uprzejmy ale taki jakiś… Picuś glancuś, tak powiedziałaby o nim babcia.
- Pamiętaj Juluś, nie to złoto co się świeci – mówiła mu często. – Bo człowieka to nie po ubraniu poznasz ani nie po tym co mówi.
- A po czym babciu? – zapytał zaciekawiony.
- A po różnych rzeczach, ale tak na pierwszy rzut to po oczach – odpowiedziała po krótkim namyśle.

79 komentarzy:

 1. Serce sercu❤ a ta zimowa to pojedyncza powieść?:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten fragment już skradł moje serce♥️

  OdpowiedzUsuń
 3. No to czekam. Pozdrawiam i życzę natchnienia i do zobaczenia kiedyś w Kołobrzegu

  OdpowiedzUsuń
 4. Już się cieszę!!! 😊 Jest w tym pisaniu Pani coś, co serce otwiera i tak po ludzku otula. Julek zapowiada się dobrze; mądry,bystry chłopczyk.I będzie się działo.💚💙💛 Bardzo miło było usłyszeć te wszystkie zapowiedzi.😊 Tymczasem ściskam ciepło.I do zobaczenia jutro! Będę. Z wielką przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 5. Twoje plany brzmią cudownie!!! :) Wszystkie :)
  Nie ważne czy pokręcone czy nie, i tak czekam :) I tęsknię! Musimy w końcu pogadać...
  Tylko Wrocław i Łódź? A Kraków? Kochana, przybywaj do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Spotykamy się w Łodzi. Na każdą Twoją książkę czekam.😘

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedno mnie zasmuciło...ostatnie " Serce"😿

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tego wynika, że obiecanej kontynuacji Uroczyska nie będzie ;-( Jestem głęboko rozczarowana i zasmucona. Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami miał się coś ukazać w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda, że nie mogę być we Wrocławiu. Mówi się trudno. Czekam spokojnie na wszystkie nowe pozycje. Takie czekanie uczy cierpliwości. Życzę udanego urlopu, jest konieczny. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Już pisałam na fp,może " Kryształowe serce" albo "Serce ze szkła",albo "Serce z porcelany" bo przecież o uczucia trzeba dbać i obchodzić się z nimi delikatnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetne plany książkowe tylko co z obiecanym dawno temu dokończeniem "UROCZYSKA"? Podobno się pisało i co - przepadło w ferworze aktywności pisarskiej? Graszka

  OdpowiedzUsuń
 12. Welcome to dankvapesonlineshop, your online specialist for buy dank vapes, 710 kin pen, buydank woods prerolls . If you are interested in vaping then you are in the right place! Our wide range offers the right equipment for beginners as well as for advanced and professional vapers. To ensure that you have a safe and pleasant vaping experience, we rely on high-quality in our dank vapes products. Our dank vapes, 710 kin pen, moon rock carts and brass knuckles are sourced exclusively from reputed brands with high quality standards.

  OdpowiedzUsuń
 13. We are a group of unique experts who manufacture real and fake passports , IDs,driver’s licenses  and other documents proving your identity or qualification.
  We have many years of experience in this field that’s why you can be absolutely sure that no matter what you order from us, you will always receive a high-quality document that meets the necessary standards and requirements.Being the unique producers of bothreal and fake documents , we can make such travel and identity Visas,ID cards , Resident Permitsdocuments as Passports,  Driver’s Licenses and Birth certificates,IELTS Certificates,Social Security Number . Besides, you can order some other documents such as Buy Real Passports Online,Buy Fake Passport Online,Buy Real ID Cards,Buy Real Driver’s License,Resident Permits Application,IELTS, TOEFL Certificates For Sale   and others.
  our other companies include
  Fake Money for Sale,Buy Undetectable Money Bills

  Do you want to buy counterfeit money,fake notes for sale that looks real with Great Prices and Highest Quality ? Here is your chance to purchase Class A Prop and Replica Bank notes‎ . With over a billion of our products circulating around the world, we offer only original high quality COUNTERFEIT currencies and fake documents .Shipping from Ukraine and UK. you can click  here to read more

  OdpowiedzUsuń
 14. The e-fluid cartridges, or juul pods for sale, arrive in an assortment of flavors like cool mint, creme brulee, classi tobacco,menthol juul , mango-juul,juul starter kit,cucumber juul and natural product mixture, and each unit contains about as much nicotine as one pack of cigarettes. JUUL cases contain a blend of glycerol and propylene glycol, nicotine, benzoic corrosive, and flavorants.click HHERE and buy juul pods online from the Official juul website with 100% guarantee.

  OdpowiedzUsuń
 15. Can you buy buy Adderall online?
  Despite the fact that Adderall is viewed as a physician recommended tranquilize and most patients purchase Adderall on the web or purchase Adderall 30mg from an online drug store, a few patients will in general get dependent on the medication. For instance, if a patient takes the medication without having the side effects of sicknesses like absence of snoozing or nodding off during the daytime, they may get dependent on it gradually and steadily with every admission. In this way, hints of the medication can be found in the patient’s pee for around 72-96 hours after the last utilization. The following can likewise be found in the patient’s blood for as long as 46 hours, and in the patient’s hair for as long as 3 months. In any case, the nearness of the medication in the patient’s framework is reliant on an assortment of components.READ MORE about uses of Adderall

  OdpowiedzUsuń
 16. Nice article. Thank you for sharing this useful information and it is very effective for those who are trying to do YouTube promotion. This will be great topic for them.

  OdpowiedzUsuń
 17. Thanks for providing this information.Your site is full of information based which makes me happy.

  Buy Dank Vapes online
  vape mods
  vapes for sale
  vape price

  OdpowiedzUsuń

 18. Some good articles on buy weed online or marijuana for sale have been published but the reecent ban on Juul pods and juul pods for sale or juul pods online have created dispair on the population. So what is your take on the recent ban on juul? But the weed for sale industry is gradually taking over. Click here to get some insights on medical marijuana for sale and shrooms for sale online .

  OdpowiedzUsuń

 19. We have other cat breeds ready for adoption, Welcome to British Shorthair kittens cattery, home of Registered British shorthair kittens for sale. As Registered and well recognized British shorthair kittens breeder, we have been raising British Shorthair kittens since 2015.As British shorthair kittens breeder,we have extensive experience in breeding and grooming British Shorthair Kittens . We provide an opportunity to become an owner of our highly valued British shorthair kittes for sale which have been well trained and have all qualities of a good British Shorthair such as calmed personalities of British shorthair kittens and good tempers ,hypoallergenic kittens for sale.We equally provide shipping services to ensure your British Shorthair kitten arrives your location with no hassles. So feel at home adopt a British shorthair kitten online or adopt a British shorthair kitten near me with ease.
  Welcome to our farm where we breed Registered pomeranian puppies for sale.As a registered pomeranian puppies breeder, we have made it possible for pomeranian puppy lovers to
  buy pomeranian puppies online,buy zwergpitz pomeranian from our family run farm. Pomeranian dogs are small dogs with a weight of 1.36 to 3.17 kg and a withers height of 15 to 18 cm. They are compact but robust dogs with a lush, textured coat and a tall and flat tail. The top coat forms a fur ruff on the neck, for which poms are known, and on the hindquarters they have a margin of feathered hair.You can click HERE to view our available pomeranian puppies

  Hello, and welcome to our website for the best hand raised
  hand raised macaw parrots for sale. We pride ourselves in the best taming practices of macaws among aviaries. All of ourmacaws for sale are bred in a disease-free Biosecure breeding sanctuary. They are well socialized, having been raised in our home as members of our own family in order for them to become ready to be a member of yours, we have green wing macaw,severe macaw for sale,scarlet macaw for sale,blue and yellow macaw for sale among others. They are quite comfortable around all ages, including the elderly and young children. When you purchase a bird from Us, we are committed to offering lifetime support and guidance to you and your family.You can read more and view our available birds.You can
  READ MORE and view our avilable bird

  OdpowiedzUsuń

 20. WELCOME TO pug puppies BREEDERS HOME BUY A PUG ONLINE|PUG PUPPIES FOR SALE|ADOPT A PUG ONLINE|PUG|BLACK PUG PUPPIES FOR SALE
  We are so glad you stopped by to check out our amazing TEACUP Pug puppies. All of our animals come fully up to date on vaccinations, heart-worm tested negative, and de-wormed, as well as neutered, and treated for any ailments found upon veterinary examination Adopt a teacup Pug puppy
  Ownership of a Pug includes a commitment that is wider in scope than providing doggy necessities and allowing this jovial little pet to occupy a portion of your home. Pug ownership is a give-and-take relationship that will continue throughout the little dog’s life. That enjoyable companionship thrives when each member of the pair respects the other and camaraderie rules the union. Your Pug will entertain you, love you, and be obedient and faithful to you if you spend time with your doggy friend.
  Adopt a pug puppies online puppy onlie or pug puppies for sale online does not all depends on the money involve. You have to love
  Black pug puppies for sale at heart before you go in search of pug puppies for sale or adopt a pug puppy.This means that you have to keep the pug puppy price or cost of a pug puppy or a teacup puppy in mind before you harnest the interest of buying a pug online.
  WELCOME TO buy Persian kittens online/CAT FOR ADOPTION CATTERY.
  First question to ask here should be,What is the price for a PERSIAN KITTEN BREEDERS,Persian kitten price/cost,Can i adopt a Persian kitten online?Persian kitten Breeders.Are persian kittens playful? As the name implies, this website is devoted to our love for animals. We are the home of CFA/TICA Registered Persian Kittens and The Cat Groomer.Persians kitten Cattery has been registered with the Cat Fancier’s Association since 1994, breeding and showing purebred, pedigreed Persian Cats and Kittens, We offer companion kittens in the colors of brilliant WHITE PERSIAN KITTENS FOR SALE (White click here to adopt a Persian kittens for sale for Sale with Blue Eyes, White Persian Kittens for Sale with Odd Eyes and White Persian Kittens for Sale with Copper Eyes). Persian kittens also breeds adorable SILVER PERSIAN KITTENS FOR SALE and GOLDEN PERSIAN KITTENS FOR SALE with vivid green eye color and eye liner. Persian kittens are socialized at a young age, hand fed and kept in a clean and cozy environment. You are assured of a healthy companion when they leave; veterinarian examined, vaccinated, wormed and come with a 2 year genetic guarantee. The time devoted into each Persian kitten makes a world of difference in your little one’s personality and it’s health. A small variety of Persians known as TEACUPS are available as companions. Teacup sized Persians are a separate breeding program from my show cats and come in a variety of colors. Adopt a Persian kitten online are not conducive to children, they are difficult to breed and raise and therefore expensive. All companion kittens are sold to be neutered and spayed. I request that the application on this website be submitted if you are interested in being a prospective parent. We offer a secure form of payment and financing through various means,So adopt a kitten online today

  OdpowiedzUsuń

 21. buy pomeranian puppies online,buy zwergpitz pomeranian from our family run farm. Pomeranian dogs are small dogs with a weight of 1.36 to 3.17 kg and a withers height of 15 to 18 cm. They are compact but robust dogs with a lush, textured coat and a tall and flat tail. The top coat forms a fur ruff on the neck, for which poms are known, and on the hindquarters they have a margin of feathered hair.You can click HERE to view our available pomeranian puppies

  Welcome to Glock Store ,a Discreet online depot where you can buy firearms and ammunition , Buy guns online ,
  buy ammo discreetly without monotonous deocumentations and ship to your prefered location with no hassle.We are FFL Dealers and stricktly follow the Regulations of the Gun Control Act(GCA).Purchasing Fireamrs and Ammunition online with caution has always been a long process of paperwork because of the inter/Intra state Laws controlling the buying and distribution.At Glock store online shop we cut the Gordian knot and deliver to your location with no hassle.We have a wide range of firearms and ammunition for sale ,buy Ammo such as shotguns,Long guns,Magazines, Optics and accesories which include Century Arms,Kel-Tec,
  Ruger,
  AR15,
  AK47,.Despite the perusal increase in surounding firearms,we issue uncomplicated paths to acquire Firearms for individual and or Family security.If you have ever asked yourself
  how to buy guns and ammunition online with ease and,safety then your question is answered once you are here.All you have to do is choose your firearms, optic, magazine,accessories and add to cart then proceed to check out. READ MORE on how to buy guns and ammunition online discreet.
  Pain management, pain medicine,buy pain medication and buy research chemicals, pain control or algiatry, is a branch of medicine employing an interdisciplinary approach for easing the suffering and improving the quality of life of those living with chronic pain,
  buy lipitor
  You can also buy weed online, buy cbd oil,

  Hello, and welcome to our website for buy fennec foxes as pets. A family run farm, we have extensive experience in breeding fennec foxes.

  READ MORE We provide new homes for our baby fennec fox pets for sale. We equally provide shipping services to ensure your fox arrives your location with no hassles. Due to
  fennec fox pet for sele being illegal in certain states, we do not facilitate delivery nationwide. Our Fennec Foxes for Sale are limited to a select states which consider it legal. We equally facilitate the acquisition of Permits in states which require on before owning a
  buy baby fennec fox for sele

  OdpowiedzUsuń
 22. I think the admin of this site is, in fact, working hard his site, as here every data is quality based information.
  Order now for cannabis oil, CBD oil and medical marijuana from legal weeds online dispensary.
  buy marijuana online.

  buy CBD oil online.
  buy cannabis oil online.
  buy weed online.
  buy medical marijuana online.
  buy vape online.
  buy cannabis strains indica online.
  buy cannabis strains sativa online.
  buy marijuana online.
  mario carts
  charas hash

  OdpowiedzUsuń
 23. Exotic Kush: 100% Pure Indica|weed for sale|marijuana for sale|Buy weed online|
  Exotic Kush or weed or cannabis or medical marijuana for sale is a 100% pure indica specimen that was the result of an intense selective breeding process. The end goal of this program was to harness 100% indica genetics to produce a deeply stoning and highly medicinal strain of weed or marijuana. Exotic Kush or weed for sale or buy medical marijuana or recreational marijuana derives from parent strains Confidencial OG and Mango, exhibiting some of the best traits from each strain. When smoking a large joint or blunt loaded with the flowers of Exotic Kush,cannabis, expect a fast acting and hard-hitting high that will target the entire body and lock you to the couch.Marijuana, is a name for the cannabis plant and more specifically a drug preparation from it.Marijuana as a term varies in usage, definition and legal application around the world.
  Buy weed online,marijuana for sale Some jurisdictions define "marijuana" as the whole cannabis plant or any part of it,[5] while others refer to "marijuana" as a portion of the cannabis plant that contains high levels of tetrahydrocannabinol (THC).Some jurisdictions recognize "marijuana" as a distinctive strain of cannabis, the other being hemp.Cannabis is consumed in many different ways.we have weed for sale,medical marijuana and
  Exotic Kush
  The FDA is bent on seizing all websites that talk on vapes or the e-cig.This means weed for sale online or
  marijuana for salewill be introduced to help those who bought vapes online for health issues. Where to buy weed online or
  mail order marijuana or marijuana for sale or buy weed online,buy medical marijuana ,
  marijuana for sale weed for sale
  will now be the savior of the day. Legit marijuana dispensaries are found all round the states But with our highly medicated marijuana for sale,we ensure all patients who needs weed for cancer,pains,MS and lots more ca now order weed online or buy marijuana online with ease.
  Welcome to our for Pinball machines ,At pinball machine for sale, we love fixing, customizing and selling all types pinball machine and have been doing it for over 20 years. With all the innovation and new pinball companies starting up, it’s great that we’re in the epicenter of pinball world, Chicago. Pinball machine manufacturers have been forming in Chicago from the earliest days of pinball. That’s probably why we’re able to find great vintage pinballs tor refurbish! Buy pinball machines online such as antique pinball machine,refurbished pinball machines ,stern pinball machine and many more.

  OdpowiedzUsuń
 24. I think the admin of this site is, in fact, working hard his site, as here every data is quality based information.
  Order now for cannabis oil, CBD oil and medical marijuana from legal weeds online dispensary.
  buy marijuana online.

  buy CBD oil online.
  buy cannabis oil online.
  buy weed online.
  buy medical marijuana online.
  buy vape online.
  buy cannabis strains indica online.
  buy cannabis strains sativa online.
  buy marijuana online.
  mario carts
  charas hash
  purple hash oil

  OdpowiedzUsuń


 25. Despite the fact that Adderall is viewed as a physician recommended tranquilize and most patients
  buy adderall online,Buy Adderall Uk & USA on the web or purchase Adderall 30mg from an online drug store, a few patients will in general get dependent on the medication.can you buy adderal online? When it comes to buying fine research chemicals online, quality is the key. buychemstore research chemicals for sale ,LSD for sale,constantly strives at providing you with the continuing evaluation, innovation and improvement to quality. We assure you the highest degree of confidence in all of our products not limited to but including cocaine for sale, LSD for sale, heroin for sale, pain medications for sale etc. Here at buychemstore, we pride ourselves on safety.
  buy research chemicals online
  We are a one-stop-shop for the purchase of anabolic steroids.what is anabolic steroids, We are here to make sure you don’t bother about where to buy anabolic steroids from craigslist, eBay, or any other online forums. We are in contract with a large network of pharmacies in North America, Europe and Asia. With our years of experience in the distribution of anabolic-androgenic steroids, we provide top quality services to our clients that cannot be matched by our competitors.This is te best place to Buy legal steroids online, anabolic steroids for sale
  Apetamin vitamin syrup that’s marketed as a weight gain supplement. It was developed by TIL Healthcare PVT, a pharmaceutical company based in India.According to manufacturing labels, 1 teaspoon (5 ml) of Apetamin syrup contains.Apetamin in store,where to buy Apetamin,Is Apetamin syrup Effective in weight gain,buy Apetamin syrup online
  Welcom to our vyvanse online shop where you can buy vyvanse online,Buy vyvanse Uk & USA,learn about vyvanse side effects and have
  vyvanse coupon,vyvanse for sale.
  Buy atorvastatin, sold under the trade name Lipitor among others, is a statin medication used to prevent cardiovascular disease in those at high risk and treat abnormal lipid levels. For the prevention of cardiovascular disease, statins are a first-line treatment. It is taken by mouth.Learn How to use Lipitor, you are free to read about atorvastatin side effects,Buy lipitor UK ,atorvastatin side effects ,
  lipitor for sale. You can also buy juul

  OdpowiedzUsuń