piątek, 12 kwietnia 2013

Co nowego w Wydawnictwie M

Wydawnictwa do niedawna nie znałam. Jakoś umknęło mi w wielości innych. W tej chwili po przeczytaniu kolejnej pozycji wydanej przez "M", bardzo się cieszę, że jednak je odkryłam. Przeczytaną książką są "Ciotki" Anny Drzewieckiej. Na recenzję zapraszam popołudniu. Tym czasem w wydawnictwie pojawiła się kolejna godna uwagi zapowiedź powieści Jana Polkowskiego "Ślady krwi".


"Ślady krwi" to niemal sensacyjnie rozwijająca się opowieść o czterech kolejnych pokoleniach rodziny, której losy poznajemy podczas odzyskiwania i odkłamywania pamięci przez głównego bohatera. Powieść nie została napisana dla prostego pokrzepienia serc. Ale chociaż odkryta prawda boli jeszcze mocniej daje w zamian szansę na jednostkowe i wspólnotowe ocalenie.
Napisana z rozmachem powieść Jana Polkowskiego to niezwykła próba rozmowy z Polakami o ich współczesnej kondycji za pomocą sięgnięcia po ważne składniki narodowej tożsamości – zmagania z niemieckim i rosyjskim totalitaryzmem, doświadczenie absurdalnej rzeczywistości PRL, walka o niepodległość, dramat kolaboracji, pamięć Kresów, dylematy wiary w Boga, ale i bogata tradycja kulturowa – jak choćby opisy Wołynia odsyłające do Pana Tadeusza – to wszystko składa się na wielką, polifonicznie opowiedzianą przygodę polskiego losu. Mimo pesymizmu i wiernego obcowania z polską klęską autor daleki jest od stereotypowego rozmiłowywania się w martyrologii. Pozostaje ironicznym i niezależnym obserwatorem. W tym leży siła Śladów krwi.

Czytelnicy, którzy poszukują w literaturze poważnej próby zmierzenia się z polskością na serio, a dla których styl, piękno języka i ciągłość kultury nie są obojętne, na pewno się nie zawiodą!

Jan Polkowski (1953) – pisarz, wydawca i redaktor, ekspert w dziedzinie mediów i komunikacji społecznej. Mieszka w Krakowie. W PRL publikował swoje utwory poza zasięgiem cenzury. Ostatnio ukazał się tom jego wierszy Głosy. Przed 1989 rokiem redagował i wydawał w podziemiu książki i czasopisma, po 1989 m.in. wydawca i redaktor naczelny dziennika „Czas Krakowski”. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego za twórczość poetycką. Z powodu działalności w antykomunistycznej opozycji internowany 13 grudnia 1981 roku. W roku 2008 z tego samego powodu odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zerknijcie proszę na stronę wydawnictwa


5 komentarzy:

 1. ostatnio zerkałam właśnie na ich stronę, spodobało mi się kilka książek, chciałam nawet zostać recenzentką, ale nie otrzymałam żadnej odpowiedzi :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz do mnie na maila, podrzucę Ci bezpośredniego maila do pani, która się zajmuje książkami do recenzji:)

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Madziu, ja zupełnie nie na temat, zapraszam do przeczytania mojego tekstu o Tobie http://dlalejdis.pl/artykuly/magdalena_kordel_jej_ksiazki_i_dom_sa_pelne_ciepla

  OdpowiedzUsuń