czwartek, 7 listopada 2013

No to ruszamy! Kto napisze ze mną książkę edycja 3 startuje:)

Ho, ho, ho, że tak zacznę tematycznie:) Ależ mnie zaskoczyliście! Nie spodziewałam się, że tyle będzie chętnych i to już pierwszego dnia:) W związku z tym, że przekonałam się, że opowiadań nam na pewno nie zabraknie to, uwaga... Sezon na trzecią edycję "Kto napisze ze mną książkę?" uważam za otwarty. I serdecznie Was zapraszam do uczestniczenia duchem, ciałem i piórem:) Niech nam już czas zapachnie świętami, mignie czerwoną czapką mikołaja i przypomni o cudach, w które ten magiczny czas przedświąteczny i świąteczny obfituje.

To teraz do rzeczy. Do 1 grudnia piszecie opowiadanie o tematyce świątecznej, przysyłacie a ja w specjalnej zakładce umieszczam wszystkie teksty. 
Potem do 4 grudnia głosujemy i tutaj potrzebuję Waszej pomocy. Do tej pory głosowanie odbywało się za pomocą ankiety. Ale jest to wadliwe rozwiązanie. Wiem, że część z Was uważa, że ankieta nie jest sprawiedliwa. I ja w sumie się zgadzam, że coś tu trzeba by było zmienić tylko jak? Jedyne co mi przychodzi do głowy to powołać jakieś Jury, które by wybrało piątkę najlepszych opowiadań. A może wy macie jakiś inny pomysł. Jeżeli miałoby to być Jury to na pewno składające się z ludzi nie związanych z konkursem. Odpadają uczestnicy i ja też. Czekam na wasze propozycje. 
W każdym razie 5 tekstów z najwyższą liczbą  głosów zwycięży a autorzy otrzymają 2 egzemplarze książki w nagrodę. Pozostałych uczestników opowiadania też zostaną umieszczone w książce. Jeżeli chodzi o sprawy złożenia, wydrukowania, zaprojektowania okładki i tym podobne to biorę to na siebie, a raczej na męża:)
 Bardzo proszę o to byście w miarę możliwości wstawili banerek i info na wasze blogi. Banerek za moment pojawi się na blogu po prawej stronie. Proszę o to bardzo, bardzo, bardzo, bo to jedyna metoda, by dowiedziało się o akcji jak najwięcej ludzi, a jak wiadomo im nas więcej tym ciekawiej:)

Czyli reasumując: Opowiadanie, niepublikowane do tej pory, ma być nie dłuższe niż 12 stron (jedna strona=1800 znaków). Oczywiście jeżeli wyjdzie dziesięć słów więcej nikt nie będzie robił z tego tragedii:).  Może być krótsze. teksty proszę przesyłać na mojego maila. Gdy dostanę pierwsze opowiadanie stworzę zakładkę i je tam wkleję i kolejne też tam trafią. Tematyka oczywiście świąteczna. Opowiadania przesyłamy do 1 grudnia do 24:00.  5 pierwszych miejsc dostanie tomik (sztuk 2 w nagrodę) a reszta będzie mogła zakupić po kosztach. Spotkania Wczorajsze (ostatni tomik który tak robiliśmy) kosztował bodajże 14 złotych. Czekam z niecierpliwością:) 

A teraz bardzo was proszę o komentarze w sprawie wyboru najlepszej piątki. Jaki waszym zdaniem system wybierania tekstów byłby najlepszy i najbardziej sprawiedliwy?   

42 komentarze:

 1. Ja tak myślałam i myślałam nad tym głosowaniem, no i sama nie wiem. Niby coś mi zaświtało ale potem zrezygnowałam, a może by tak zrobić losowanie? W końcu każde będzie ładne, trudno jest doszukać się najlepszego bo co osoba to inne wymagania, a losowanie jest chyba najbardziej sprawiedliwe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja myślę by na adres mailowy wysyłać listę 5 najlepszych opowiadań punktując 1 - 5pkt, 2 - 4pkt itp. Zsumować i zliczyć ilość punktów. Do tego może być stworzona skrzynka mailowa, po obliczeniu głosów możecie udostępnić hasło, by każdy uczestnik miał wgląd do maili i ilości punktów, by nikt nie miał wątpliwości...

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyraziłam już swoje zdanie, że losowanie byłoby lepszym rozwiązaniem i tu się zgadzam z Agnieszką, Madziu dopisz jeszcze, że trzeba pokryć koszty, bo jak wiesz zaprosiłam kilka znajomych osób, które wyraziły chęć wzięcia udziału, ale nie wiedzą tego może? I jeszcze mam pytanie, co do długości, a raczej krótkości, bo ja się raczej w krótkich tekstach specjalizuję i 12 stron mnie jednak przeraża ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. No to bierzemy sie do roboty!
  Pomysl z jury jest nienajgorszy. Pytanie tylko, skad ich wziac?

  OdpowiedzUsuń
 5. Och !!! Jakże się cieszę, że znów taka akcja !!! I tylko nie wiem dlaczego u mnie taka radość ? - bo jak dotąd nie brałam czynnego udziału, ale byłam obecna duchem i podczytywałam kolejne opowiadania. Jakoś tak czuć już ducha świąt... Chyba raczej znów nie napiszę, ale jestem z Wami :)) Banerek zabieram do siebie ! Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 6. banerek wstawiam i czekam na wene ;) chyba trzeba by jakąś herbatkę z pomarańczą zrobić żeby się nastroić do tego :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Może faktycznie jury - polskich autorów nie brakuje, myślę, że chętnie by się zgodzili :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie jury.
  I to nie byle jakie!
  Myślę, że jeżeli poszuka się naprawdę miłych autorów (nawet tych bestsellerowych) zrobią to z największą chęcią :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Idę ostrzyć pióro :) II edycja mi umknęła w codzienności, ale chętnie powtórzę wariant świąteczny! Banerek wrzucę w wolnej chwili na wszystkie trzy moje blogspotki ;P

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja mam pytanie, czy jest szansa, aby opowiadania te nowe, i te z poprzedniej edycji świątecznej zostaną wydane razem, w jednej książce, może z podziałam na części tomy, ale w jednej książce?

  Pozdrawiam
  Natalia S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można by było tak zrobić tylko wtedy książka byłaby grubsza a co za tym idzie druk droższy. Nie wiem czy byliby chętni.

   Usuń
 11. Ja bym była bardzo chętna :D

  Pozdrawiam
  Natalia S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiałoby być więcej chętnych, bo jednego egzemplarza nie można wydrukować. Znaczy można ale w drukarni liczy się ilość. Im więcej tym cena jednostkowa niższa.

   Usuń
  2. Jasne, można by zrobić ankietę w tej sprawie:) i przepraszam za błąd w pierwszym komentarzu:D

   Pozdrawiam
   Natalia S.

   Usuń
 12. No to ja tym razem się zawezmę i napiszę:) Chyba dobry pomysł z tą komisją.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zacznę z grubej rury: "gdy ostatnio byłam jurorką w konkursie literackim to..." - fajnie nie?
  A jednak podoba mi się pomysł z publicznym głosowaniem przez punkty, bo to najciekawsze poznać vox populi;))) Proponuję wpisywać przyznane punkty w komentarzach - będzie jawnie, każdy sobie będzie mógł policzyć, oczywiście oficjalnie zrobisz to Ty, ale reszta świata przecież może kibicować;) Trzeba byłoby tylko ustalić liczbę punktów do "przydziału". Proponuję 20 punktów do podziału pomiędzy autorów. Kiedy jurorowałam, a mieliśmy mnóstwo opowiadań, było do podziału 100 punktów pomiędzy autorów - system sprawdził się świetnie, była tabelka do której przewodniczący jury wpisywał nasze punkty i w sumie - wszystko było ok. Tutaj może być 20 pkt. bo i tekstów mniej będzie przecież;) No i nie wolno głosować na siebie;)) Komenty ważne w głosowaniu musiałyby być tylko z logowaniami, bez anonimowych, i po jednym na łebka. Chyba fair, nie?
  Pomysł z jury też fajny, ale mniej zabawy wtedy jest, no i ci jurorzy mają strasznie trudne zadanie;) Wiem, co mówię;)) Tak czy siak, pomysł chwycił i chyba stworzyłaś nową, nie całkiem świecką, tradycję;))))

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem stanowczo za jury, żeby nie było konkursu popularności. Wiadomo, jak jest. Kto ma więcej znajomych, z reguły wygrywa i zabawa zmienia się w jakiś dziwny wyścig. :) Nie wiem, czy tym razem wezmę udział, bo różne terminy mnie gonią, ale w razie co służę pomocą i korektę mogę wykonać z wielką przyjemnością. Pomysł genialny z tą książką. :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Uważam, że zdecydowanie jury powinno wybierać (głosowanie nigdy nie będzie sprawiedliwe). W skład jury mogliby wejść inni pisarze (ci, którzy zgodziliby się na to), a prace byłyby im udostępnione anonimowo (bez nazwisk autorów opowiadań).
  Pozdrawiam,
  Dorota

  OdpowiedzUsuń
 16. fajny pomysł :) kurczę chętnie bym wzięła udział, ale nie wiem czy dam radę :( moja wena twórcza śpi kamiennym snem

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja mogę być w jury. Znanym pisarzem nie jestem, ale anonimowym też już nie. W kilku jury również bywałem. Oczywiście na życzenie się zidentyfikuję organizatorce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniano podpisać: Robert ;)

   Usuń
  2. No to chyba będę prosiła o ujawnienie, bo jak na razie jury wygrywa:)

   Usuń
  3. Cześć Wam,
   weszłam tutaj popchniąta przez Piotra, to znaczy wpadłam jak Alicja do Krainy czarów... i nie wiem w ogóle czy wymyślę opowiadanie... Mam kilka wierszy - jeden jest króciótkim opowiadankiem o spotkaniu wigilijnym ... pewnie Wy nie znacie, więc mogą przesłać...jeśli chcecie :-) biedronka basia

   Usuń
 18. Odpowiedzi
  1. Odpowiem za Madzie ;)
   Każdy może się dołączyć ;))

   Usuń
  2. Irenko dziękuję:) Zalatana byłam ostatnio i jak widać nie byłam na bieżąco z odpowiedziami:) Pani Joanno Zapraszamy:)

   Usuń
 19. Ja także jestem stanowczo za jury. Jeszcze nie widziałam, żeby sposób w stylu przyznawania punktów był fair i pokrywał się z rzeczywistymi uzdolnieniami. Nie oszukujmy się jest wiele zdolnych osób, a niektóre z nich mają więcej czasu na to by "prosić" znajomych o ocenę, czy głos, więc chyba jury będzie według mnie jedynym sensownym sposobem. Oczywiście nie musi być, ale wtedy ciężko potraktować to wszystko poważnie. Pisarze wchodzący w skład byliby z pewnością bardziej rzetelni, niż np. znajomi. Dlaczego? Bo jeśli będzie głosowanie, to poproszę swoich znajomych, żeby zagłosowali. Ba, nawet czytać nie muszą, ważny będzie głos. I to będzie smutne.

  OdpowiedzUsuń
 20. O jaki świetny pomysł, chciałabym wziąć udział jeśli starczy mi czasu, ale muszę się gdzieś zapisywać, czy wystarczy jak wyślę do 1 grudnia opowiadanie? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy przesłać opowiadanie. Zapraszam!

   Usuń
  2. O to na pewno spróbuję coś naskrobać i wysyłam:D

   Usuń
 21. Mam pytanie związane z opowiadaniami.

  W regulaminie jest napisane: "W każdym razie 5 tekstów z najwyższą liczbą głosów zwycięży a autorzy otrzymają 2 egzemplarze książki w nagrodę. Pozostałych uczestników opowiadania też zostaną umieszczone w książce".

  Właśnie - czy wszystkie bez wyjątku, czy też będzie jakaś selekcja i ewentualne odrzucenie tych, które nie będą nadawać się do druku? Pytam, gdyż być może spróbuję coś napisać (w każdym razie mam chęci). Ale powiem szczerze, że gdyby moje opowiadanie okazało się po prostu słabe, nie chciałabym, żeby znalazło się w książce i było krytykowane, wolałabym po prostu dowiedzieć się, że się nie nadaje. Moje słowa nie są podyktowane jakąś fałszywą skromnością, ale tak właśnie myślę. Czy więc będzie ktoś (Pani lub ewentualne jury) czuwać nad tym, by mimo wszystko wybrać teksty dobre?

  Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam, Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie w tym konkursie nie będzie selekcji. W dużej mierze chodzi tutaj o zabawę, spełnienie marzeń. Ale też nikt nikogo nie będzie wyśmiewał. Nigdy to się nie zdarzyło. Ewentualnie jeżeli pojawiają się jakieś wątpliwości można zawsze użyć pseudonimu, albo w ogóle się nie podpisywać. Teksty w zakładce i tak na pierwszy rzut umieszczane są bez nazwisk, żeby uniknąć sugerowania się w ocenie autorem.
   Proszę się tym nie przejmować
   Pozdrawiam
   MK

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź :) Postaram się więc coś napisać :)
   D.

   Usuń
 22. To ja zacznę od końca:) Opowiadanie zostanie przyjęte z całą pewnością, bo tutaj nie mamy selekcji:) To już trzecia edycja zabawy w pisanie, każdy może w niej wziąć udział. I każde opowiadanie znajdzie się w zbiorku. Od razu mówię, że to nie jest profesjonalna książka. To taki mój prezent dla wszystkich czytelników piszących i lubiących czytać o świętach. To też możliwość spełnienia marzeń niektórych uczestników, sposób na przełamanie nieśmiałości, bo niektórzy piszą tylko do szuflady i trudno im z niej się wychylić. To niekiedy możliwość oderwania się od rzeczywistości. Każdy odbiera to trochę inaczej, ale mam nadzieję, że przede wszystkim dobrze się bawi. Natomiast problem z wyborem pięciu najlepszych był taki, że najzwyczajniej w świecie ankieta była tendencyjna. Stąd moje wątpliwości:) Pana propozycja to doskonała sprawa do poważnego profesjonalnego konkursu. Bardzo dobrze i precyzyjnie napisana. Natomiast tutaj przy tych założeniach, które mam trochę by pomieszała:) Oczywiście dziękuję za pochylenie się nad tematem i zapraszam do zabawy:) A, zapomniałabym. Opowiadanie proszę przesłać na mój adres mailowy,ja potem opublikuję je w zakładce Gospoda "Pod choinką:)
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 23. Panie Henryku, pozwolę się wtrącić. Z tego co było napisane w pierwszym poście dotyczącym zbiorku. Nasze pisanie ma być zabawą. Przede wszystkim! Wszyscy, którzy do tej pory brali udział wiedzą,że nie tyle konkurs jest istotny co świadomość,że nasze opowiadanie staną się materialne w tej małej pięknej książeczce. Czy na prawdę jest tak ważny sposób oceniania i tego jak będzie ono wyglądało praktycznie? Mamy mieć z tego radość, a nie rywalizacje.
  Proszę o tym nie zapominać:))))

  OdpowiedzUsuń
 24. ;) ooo, może zdołam się załapać ;), tu trafiłam przypadkiem, ale Pani "Uroczysko" i "Sezon na cuda" przeczytałam w jeden dzień ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Klik dobry:)
  Zdecydowanie jury! Wszelkie głosowania - to głosowanie na znajomych. Kto ma ich najwięcej, tego opowiadanie "najlepsze" ;) :)

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 26. Magda, mogę być w jury:) Tylko dla mnie bardzo ważne jest, by dostać opowiadania bez nazwisk/pseudonimów. Wielu z autorów znam i lubię i nie chciałabym podświadomie się sugerować:)))

  OdpowiedzUsuń
 27. pozwolę sobie coś tutaj wtrącić krutko i najprościej : dziękuje Ci Madziu za to, że moge mieć w domu książkę z moim własnym opowiadaniem, bo to takie piękne spełnienie marzenia :) i szczerze czekałam z nadzieją , że ponowisz tą wspaniałą sprawę! nie zwycięstwo jest tutaj ważne :)

  OdpowiedzUsuń