czwartek, 27 sierpnia 2015

Biblioteczny stosik, pierwszy ale nie ostatni :)

To chyba mój pierwszy w życiu stosik :) Znaczy sfotografowany, bo stosików to ja miałam, mam i będę miała pod dostatkiem. To moje plany czytelnicze na najbliższy czas. Czytaliście coś z tego? Albo chcielibyście przeczytać? Albo może chcielibyście recenzję któregoś z tytułów? Jeżeli tak to piszcie :)Od góry:

Marsha Mehran "Zupa z granatów".
Trzy piękne siostry Aminpur, uciekinierki z ogarniętego rewolucją Iranu, przybywają do małego irlandzkiego miasteczka Ballinacroagh. Otwierają w nim egzotyczną Cafe Babilon. Chociaż tradycyjne perskie potrawy, kuszące nieznanymi aromatami, intrygują mieszkańców, tajemnicze kobiety budzą nieufność i wrogość. Siostry muszą znaleźć sposób, by pokonać ludzką niechęć i zjednać sobie przyjaciół w nowym miejscu. Zupa z granatów- debiut który stał się międzynarodowym bestsellerem - to wypełniona zapachami i smakami magiczna opowieść o konfrontacji dwóch odmiennych kultur, przypominająca Czekoladę i Przepiórkę w płatkach róży. Dodatkowo dla smakoszy trzynaście przepisów na oryginalne potrawy.


Gillian Flynn "Mroczny zakątek"
Libby Day była małą dziewczynką, gdy zamordowano jej matkę i dwie starsze siostry. To jej zeznania doprowadziły do skazania jej piętnastoletniego brata Bena na dożywocie.

Dziś, po dwudziestu pięciu latach, Ben nadal siedzi w więzieniu, a Libby desperacko potrzebuje pieniędzy. Kiedy więc członkowie Klubu Zbrodni, stowarzyszenia, które fascynuje się tajemniczymi zabójstwami uznają, że Ben został niesłusznie skazany i proponują jej pieniądze w zamian za pomoc w jego uwolnieniu, Libby nie może się nie zgodzić. Musi poradzić sobie z demonami przeszłości, ocenić, co naprawdę pamięta z tamtej nocy, a co wmówiono jej w trakcie śledztwa i wreszcie poznać prawdę o swojej rodzinie. Czy brutalnego morderstwa dopuścił się brat, posądzany o satanizm? Czy śledczy popełnili błąd?

Gillian Flynn jest światowym fenomenem wydawniczym. Jej ostatnia powieść, „Zaginiona dziewczyna”, sprzedała się w ponad 6 milionach egzemplarzy i zapoczątkowała modę na thrillery psychologiczne -podobną do tej na kryminały skandynawskie po publikacji trylogii „Millenium”.

Jej debiutancka powieść „Ostre przedmioty”, jako pierwsza w historii, zdobyła dwie Dagger Award. „Mroczny zakątek” został wybrany najlepszą książką roku według „Publisher’s Weekly”, ulubioną książką krytyków „New York Timesa” i „Chicago Tribune”. Tej jesieni w kinach pojawią się ekranizacje dwóch jej powieści: „Zaginionej dziewczyny” w reżyserii Davida Finchera i „Mrocznego zakątka” z Charlize Theron w roli głównej.Susan Gloss "Vintage. Sklep Rzeczy Zapomnianych" 
W czym tkwi istota kobiecej przyjaźni? Może w umiejętności słuchania i współodczuwania?

Violet, właścicielka sklepu z używanymi rzeczami Vintage, potrafi słuchać. Historii o rzeczach. I historii o ludziach. Jej klientki często odkrywają przed nią swoje tajemnice, choć – na pozór – często mówią tylko o przedmiotach. Porządkując szafy – porządkują swoje życie. I wspomnienia.

Swoją historię ma wszak plamka na sari, w którym wychowana w tradycyjnej hinduskiej rodzinie Amithi ruszyła do Ameryki u boku poślubionego w Indiach męża. I jej rubinowe kolczyki, przechodzące od pokoleń z matki na córkę, w których Jayana, córka Amithi, nie chce wziąć tradycyjnego ślubu. I oddana do butiku sukienka, z którą wiąże się dramat zerwanych zaręczyn April. Kostiumy teatralne i historia wyboru między nowojorską sceną teatralną a dużą rodziną. I kapelusz babci Violet (nie na sprzedaż!)…

W sklepie rzeczy zapomnianych Vintage nie ma rzeczy bez historii, a losy wielu ich byłych i przyszłych właścicielek (i właścicieli!) niekiedy zaskakująco się ze sobą splatają. Przyjaźń nie zna bowiem barier wieku, rasy, pochodzenia. Daje moc, pomaga wyjść bezpiecznie z najtrudniejszych życiowych zakrętów.

A miłość? Potrafi wybaczać. Ale też zmusza do trudnych wyborów.

Jednak żeby naprawdę się zaprzyjaźnić, trzeba też umieć się otworzyć, a to najtrudniej przychodzi samej Violet. Czy jej sklep pełen niecodziennych rzeczy przetrwa?

Sklep rzeczy zapomnianych Vintage to czarująca opowieść o szukaniu nowego życia, o miłości i nadziei, które możemy znaleźć nawet wtedy, gdy się tego najmniej spodziewamy. O możliwościach, które w nas tkwią, a które pomagają nam w sobie odkryć oddane przyjaciółki.

„Cudowna historia stanowiąca kwintesencję prawdziwej kobiecej przyjaźni” – Stephanie Evanovich, „New York Times”.


Józef Ignacy Kraszewski "Wspomnienia Wołynia Polesia i Litwy"
Wspomnienia Wołynia, Polesia i Litwy – relacja z podróży po Kresach Józefa Ignacego Kraszewskiego wydana w Wilnie w 1840 roku. Wydanie
paryskie z 1860 ilustrowane było szkicami wykonanymi przez pisarza.Jan Marcin Szancer "Curriculum vitae"
Chciał być malarzem, tworzyć monumentalne dzieła, został najwybitniejszym ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży. Dla grafików, ilustratorów to absolutny ideał, mag. Czarodziej wyobraźni, ambasador wyobraźni, to tylko nieliczne z imion opisujących magiczną moc jego twórczości, dzięki której bez reszty zawładnął i ukształtował wyobraźnię wielu pokoleń Polaków. Trudno znaleźć czytelników, których nie uwiódł delikatnymi, subtelnymi twarzami ludzi o pięknych oczach, smukłych sylwetkach, bajkowym mikrokosmosem pełnym chrząszczy, biedronek, koników polnych, motyli i… krasnoludków. Trudno znaleźć kogoś, kogo nie wprawił w zachwyt owocami współpracy z Janem Brzechwą, Julianem Tuwimem i innymi wybitnymi pisarzami. Lokomotywa, Pan Kleks, Baśnie Andersena, Pinokio to tylko nieliczne z niezapomnianych, wspaniałych dzieł wielkiego mistrza ilustracji.

Wznowiona po ponad 40 latach autobiograficzna książka przypomina niezwykłego artystę, człowieka wielkiej pasji i wrażliwości.

Lekko, bez zbędnego nadęcia, językiem wspaniałego gawędziarza wprowadza nas autor w swoje bogate, aktywne życie, poprzez świat dzieciństwa i młodości przedstawiając swoje fascynacje oraz rozterki życiowe i artystyczne z tego okresu życia.

Muzą Jana Marcina Szancera była ukochana żona Zofia z domu Sykulska. To ona zainspirowała go do napisania tej niezwykle ciekawej książki.

9 komentarzy:

 1. Zapowiadaja sie bardzo ciekawie:-D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiadaja sie bardzo ciekawie:-D

  OdpowiedzUsuń
 3. "Zupa z granatów", moja ukochana książka, jest jeszcze druga część. Czekałam na dalsze. To cudowne, klimatyczne, dobre, pachnące wspaniałymi potrawami powieści. Niestety autorka już nie żyje. Była młodą, piękną kobietą. Zazdroszczę lektury.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie sięgnęłabym po "Vintage. Sklep Rzeczy Zapomnianych" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tę samą książkę Kraszewskiego właśnie wypożyczyłam z biblioteki! :)))
  Nie wiem, czy dam radę przeczytać, to jest moje kolejne podejście do niej. Ale ponieważ dużo czytam o Kresach w ogóle, więc pomału zaczynam się orientować, o czym Kraszewski pisze. Więc może tym razem mi się uda?

  OdpowiedzUsuń
 6. Od jakiegoś czasu przymierzam się do przeczytania wspomnień Kraszewskiego!
  'Vintage' też jest na liście oczekujących. Tej książki o Szancerze nie znałam, ale uwielbiam jego ilustracje, więc dziękuję za tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 7. "Zupę z granatów" czytałam dawno temu, ale bardzo mi się podobała. "Mroczy zakątek" też niczego sobie. A na "Vintage" miałabym apetyt;)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Zupa z granatów" niezwykle pachnąca i pełna smaków. "Vintage" sympatyczny, tchnie drugim życiem w stare rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. "Mroczny zakatek" czytalam i bardzo mi sie podobal! Wiec zdecydowanie polecam :)

  OdpowiedzUsuń